11,235,253 unikalne wizyty
Aktywna Tablica
Biblioteka PSP9
Biblioteka Poleca
Ochrona Danych Osobowych
LEPSZA SZKOŁA
E-NAUCZANIE
50 LAT PSP9
8 klasa
Doradztwo zawodowe
PSP9 - Wiarygodna Szkoła
Zajęcia SKS
Kurier kosmiczny
Amnesty International
Aktualnie online
» Gości online: 1

» Użytkowników online: 0

» Łącznie użytkowników: 83
» Najnowszy użytkownik: joannam
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
E-Dziennik
KORONAWIRUS
BIP
Obiady, stołówka szkolna
SAMORZĄD SZKOLNY
PSP9 na Facebook'u
YouTube PSP9
Ważne strony
KALBI
Przyjaciele Dziewiątki
Strefa ciszy
PARKRUN
Nadzór pedagogiczny
FSNiT
Realizowane programy
Kącik CZYTACZA
Szkółki Piłkarskie NIVEA
MusicBox3
Play
Świętujemy Dzień Świętego Marcina

Dzień Świętego Marcina to tradycja w naszej szkole. Obchodzimy go już ponad 10 lat. Tradycji i obchodów uczyliśmy się od naszych zagranicznych kolegów ze szkoły niemieckiej Rottmanschule w Simmern. Każdego roku przypominamy sobie postać legionisty Marcina, który pomógł żebrakowi. Przypominamy sobie wówczas o tym, że pomaganie innym uszlachetnia. W tym roku młodsze klasy na zajęciach językowych przypominały sobie legendy, zwyczaje i piosenki świętomarcińskie, a klasy starsze miały okazję na przerwach wspólnie pośpiewać piosenki, jakie śpiewa się w Niemczech podczas specjalnego pochodu Świętego Marcina. Absolutnym hitem od 12 lat jest piosenka LATERNE, którą chętnie śpiewają nawet ci, którzy niemieckiego się nie uczą.

Obrazy artykułów: marcin_16.jpg

Poznawanie zwyczajów i tradycji naszych zagranicznych rówieśników wpisuje się w realizację zadań projektu dotyczącego wielokultorowości, który jest realizowany w naszej szkole.

Przypomnijmy tradycje Świętego Marcina.

11 listopada, w Polsce świętujemy Dzień Niepodległości. W Niemczech i Austrii jest to również czas świąteczny. Martinstag, w Austrii i części Bawarii zwany Martini, to dzień upamiętnienia świętego Marcina z Tours. W Niemczech nie jest to dzień wolny od pracy, ponieważ jest to święto typowo kościelne. W jednym z austriackich bundeslandów, w Burgenlandzie, gdzie św. Marcin jest patronem, urzędy (Amt) są tego dnia zamknięte, a uczniowie w szkołach mają wolne.

Dzień świętego Marcina to przede wszystkim święto dla małych dzieci i ich rodziców. Na kilka dni przed 11 listopada przedszkolaki malują i obklejają swoje latarenki (Laterne) z rodzicami w domach lub z nauczycielami w przedszkolach. Latarnie przygotowywane są na pochody z lampionami (Lichterprozessionen, Umzüge), które prowadzone są zazwyczaj przez świętego Marcina w stroju rzymskiego legionisty. W różnych miastach pochody odbywają się w różne dni, a to w wigilię Martinstag, a to w sam Dzień Świętego Marcina, zazwyczaj wieczorem. Podczas przemarszu dzieci śpiewają „Ich geh mit meiner Laterne” czy „Sankt Martin”. W Dzień Świętego Marcina palone są również ogniska (Martinsfeuer).

Źródło:http://jezykowyprecel.pl/2015/11/dzien-swietego-marcina-martinstag/Autorka: Diana Korzeb


opracowanie: Elżbieta Kobiałka, Anna Szczepanowska