11,234,925 unikalne wizyty
Aktywna Tablica
Biblioteka PSP9
Biblioteka Poleca
Ochrona Danych Osobowych
LEPSZA SZKOŁA
E-NAUCZANIE
50 LAT PSP9
8 klasa
Doradztwo zawodowe
PSP9 - Wiarygodna Szkoła
Zajęcia SKS
Kurier kosmiczny
Amnesty International
Aktualnie online
» Gości online: 1

» Użytkowników online: 0

» Łącznie użytkowników: 83
» Najnowszy użytkownik: joannam
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
E-Dziennik
KORONAWIRUS
BIP
Obiady, stołówka szkolna
SAMORZĄD SZKOLNY
PSP9 na Facebook'u
YouTube PSP9
Ważne strony
KALBI
Przyjaciele Dziewiątki
Strefa ciszy
PARKRUN
Nadzór pedagogiczny
FSNiT
Realizowane programy
Kącik CZYTACZA
Szkółki Piłkarskie NIVEA
MusicBox3
Play
Kolejna odsłona NHEF

Obrazy newsów: nhef.jpg

Obrazy newsów: sekret_ksiegi.jpgW kolejnej odsłonie naszego uczestnictwa w cyklu NHEF oglądaliśmy dwa filmy: „Tajemnicę księgi z Kells” i „August Rush”

Pierwszy z nich to animowana opowieść, której alcja rozgrywa się 1200 lat temu. Głównym bohaterem jest 12-letni chłopiec o imieniu Brendan. Dane mu było poznać brata Aidana, który pełnił niecodzienne zadanie – był strażnikiem niezwykłej, choć niedokończonej, iluminowanej księgi, średniowiecznego manuskryptu. Mnich daje chłopcu ważne zadanie – ma on dokończyć Księgę z Kells. Przedsięwzięcie to będzie pełna przygód i zagrożeń, a Brendan będzie musiał stawić czoła swym najgłębszym i największym lękom.

 Księga z Kells jest jedną z najpiękniejszych ksiąg średniowiecznych, iluminowanych przez celtyckich mnichów, a film opowiada o jej powstaniu. Obrazuje przygody bohaterów w sposób piękny, a jednocześnie zachowujący wierność kulturowym korzeniom. One to odkrywają się przed widownią w magiczny sposób podobnie, jak księga Aidana. Interesująca jest także sama animacja, bowiem oparta została, przez twórców filmu na motywie koła. Co z pewnością jest swoistą przeciwwagą dla dzisiejszego standardu w filmach rysunkowych. „Tajemnicę księgi z Kells” to film, który z pewnością warto zobaczyć! Polecam.

„Lecz oczy są ślepe – szukać należy sercem!” -  Antoine de Saint-Exupéry

Obrazy newsów: august_rush_x.jpgDrugi z filmów – „August Rush” – cóż o nim napisać? Niech wstępem będą słowa zamieszczone na portalu Filmweb. Ich autorem jest ktoś o nicku  Pikuslaw: „Nieczęsto się zdarza, żebym po obejrzeniu jakiegoś „łzawego” filmu był nim poruszony; no dobrze – niemal w ogóle. Zawsze drażni mnie w takim kinie schematyczność, wręcz prymitywność ukazywania uczuć. Fabuła niemal zawsze kręci się wokół miłości, jakiegoś marzenia czy innych uczuć. Role bywają nudne i sztampowe. Serwowana jest kolejna hollywoodzka bajeczka z morałem płaskim jak umysł polskiego polityka i niestrawnym happy endem. W końcu pod widelec trafił mi się „August Rush”. I nie powiem – smakował wybornie.”

Ze swej strony dodam: piękna opowieść, cudowna muzyka, świetna gra aktorska, film ciepły, pozytywny ale nie cukierkowy. Można widzieć w nim współczesną wersję motywu przedstawionego przez Henryka Sienkiewicza w …. „Janku Muzykancie”!! Krótko – ten film TRZEBA zobaczyć!! Szczerze zachęcam!! Zajmuje on 221 miejsce w rankingu światowym – to też coś znaczy. 

P.s. W kinie „łezkę” uronili nie tylko uczniowie. 

Oprac. W. Czapla

/zdj: www.dvd-covers.org, kawazcynamonem.wordpress.com/