11,232,051 unikalne wizyty
Aktywna Tablica
Biblioteka PSP9
Biblioteka Poleca
Ochrona Danych Osobowych
LEPSZA SZKOŁA
E-NAUCZANIE
50 LAT PSP9
8 klasa
Doradztwo zawodowe
PSP9 - Wiarygodna Szkoła
Zajęcia SKS
Kurier kosmiczny
Amnesty International
Aktualnie online
» Gości online: 1

» Użytkowników online: 0

» Łącznie użytkowników: 83
» Najnowszy użytkownik: joannam
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
E-Dziennik
KORONAWIRUS
BIP
Obiady, stołówka szkolna
SAMORZĄD SZKOLNY
PSP9 na Facebook'u
YouTube PSP9
Ważne strony
KALBI
Przyjaciele Dziewiątki
Strefa ciszy
PARKRUN
Nadzór pedagogiczny
FSNiT
Realizowane programy
Kącik CZYTACZA
Szkółki Piłkarskie NIVEA
MusicBox3
Play
WALENTYNKI

14 luty dzień zakochanych.

14 luty każdy wie jakie to święto. To jest święto zakochanych. Zwyczajem w tym dniu jest wysyłanie listów zawierających wyznania miłosne (często pisane wierszem). Na Zachodzie, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, czczono św. Walentego jako patrona zakochanych. Dzień 14 lutego stał się więc okazją do obdarowywania się drobnymi upominkami. Dlaczego wstydzimy się powiedzieć drugiej osobie, że się nam podoba?

Nie wstydzimy się, ale boimy, iż ta osoba, która nam się podoba, wyśmieje nas, lub będzie się śmiać z kolegami lub koleżankami. Każdy może tą informację zostawić tylko dla siebie lub można powiedzieć tej osobie:-).

Co często dostaje się od chłopaka na walentynki? Niektórzy panowie kupują ubrania, inni kosmetyki, książki albo kwiaty. Pewnie każdy ucieszy się z takiego upominku, a czy dziewczyny powinny dawać prezenty chłopakom? A dlaczego nie? On ma Ci kupować a Ty nie bo co bo to facet ? To może wydawać się śmieszne, ale to już od nas zależy czy kupić mu czy nie:-). Pamiętajcie 14 luty wypada tylko raz w roku.

oprac. A.Olejnik

 

WALENTYNKI

Obrazy newsów: walentynki_maciek1.pngCoroczne święto obchodzone jest 14 lutego i całkowicie przeznaczone jest dla zakochanych. Organizowane są festyny, zabawy i losowanie kartek. W naszej szkole istnieje poczta walentynkowa. Jednak nie wszędzie to święto jest lubiane. W krajach, w których wyznawany jest Islam to święto jest potępiane. Symbolami walentynek są oczywiście serca i Amorki, ale i postacie historyczne jak Pan i Eros. Zwyczaje to wysyłanie kartek, obdarowywanie się prezentami i dawanie sobie kwiatków.

oprac. M.Szczęsny

 

WALENTYNKI

Walentynki są obchodzone 14 lutego w południowej i zachodniej Europie od średniowiecza. Europa północna i wschodnia dołączyła do walentynkowego grona znacznie później. Symbolem walentynek jest: Serce, Kupidyn bądź Amor. Zwyczajem walentynek jest wysyłanie listów, życzeń, wierszy i robienie prezentów swojej drugiej połówce. W szkole mamy pocztę walentynkową w której wysyłamy anonimowe kartki z życzeniami do kogoś kogo kochamy. Innymi nazwami walentynek są np. Dzień zakochanych, Dzień Świętego Walentego.

oprac. T.Zyzik

 

14 Luty Walentynki!

Walentynki wywodzą się z Anglii, przez Anglików są obchodzone już od XIV w. W Polsce obchodzi się od kilkunastu lat i cieszy się coraz większą popularnością u młodzieży. Patronem zakochanych jest św. Walenty o którym legenda głosi, że w udzielał potajemnie ślubów za czasów cesarza rzymskiego Klaudiusza II. Miłość można wyrazić np. wierszem, czekoladkami, kwiatami, lub zabrać ją/jego do kina na romantyczny film.

Przykładowy wiersz: Na górze róże na dole fiołki my się kochamy jak dwa aniołki.

Symbolem walentynek jest serce, kupidyn bądź amor.

Obrazy newsów: walentynki_wiktor1.jpgObrazy newsów: walentynki_wiktor2.gif

Oprac. W.Wołyński