11,232,629 unikalne wizyty
Aktywna Tablica
Biblioteka PSP9
Biblioteka Poleca
Ochrona Danych Osobowych
LEPSZA SZKOŁA
E-NAUCZANIE
50 LAT PSP9
8 klasa
Doradztwo zawodowe
PSP9 - Wiarygodna Szkoła
Zajęcia SKS
Kurier kosmiczny
Amnesty International
Aktualnie online
» Gości online: 1

» Użytkowników online: 0

» Łącznie użytkowników: 83
» Najnowszy użytkownik: joannam
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
E-Dziennik
KORONAWIRUS
BIP
Obiady, stołówka szkolna
SAMORZĄD SZKOLNY
PSP9 na Facebook'u
YouTube PSP9
Ważne strony
KALBI
Przyjaciele Dziewiątki
Strefa ciszy
PARKRUN
Nadzór pedagogiczny
FSNiT
Realizowane programy
Kącik CZYTACZA
Szkółki Piłkarskie NIVEA
MusicBox3
Play
Odropejczycy nad Renem

Przejechały 1000 km, niedzielę spędziły na próbach w niemieckiej szkole, zmusiły premiera Nadrenii Palatynatu do pozowania w polskim szaliku, obróciły w żart nieporozumienia językowe i świetnie się bawiły. Uczennice naszej szkoły były zaproszone do Moguncji na obchody Święta Konstytucji.

Obrazy newsów: zzzz1-img_1461_maly.jpg  Obrazy newsów: zzz3-img_1525_maly.jpg

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 9 od wielu lat współpracuje ze szkołą w Niemczech, w Simmern położonym w Nadrenii Palatnacie. Wspólnie zrealizowaliśmy kilka projektów edukacyjnych. Ten piękny land jest również partnerem województwa opolskiego. Obok gospodarczej i ekologicznej kooperacji, jego stałą część stanowią edukacja i kultura.

Rok temu narodził się kolejny projekt o zaznaczeniu naszej ponad dziesięcioletniej współpracy pomiędzy szkołami podczas Dnia Konstytucji Nadrenii Palatynatu. Jego pomysłodawcą był przedstawiciel Biura Województwa Opolskiego w Moguncji, pan Przemysław Łebcuch. Zaczęliśmy więc pracować nad przygotowaniem możliwości wyjazdu dzieci do Niemiec i wspólnego programu. Udało się to zrealizować i w dniach 16-20 maja grupa najbardziej zaangażowanych uczniów wyjechała do kraju partnera.

Obrazy newsów: zzzz3-img_1403_maly.jpg  Obrazy newsów: zzzz4-img_1552_maly.jpg

Głównym punktem projektu był wspólny występ polskich i niemieckich dzieci na festynie z okazji w/w święta w Moguncji przed budynkiem parlamentu Nadrenii Palatynatu. Podczas imprezy z udziałem pani premier landu Malu Dreyer, prezydenta Joachima Mertera i innych czołowych polityków była zaprezentowana współpraca tych dwóch regionów. Nasz program był wielką atrakcją, nie tylko prezentacji województwa opolskiego, ale też całego festynu. Został bardzo ciepło przyjęty i zauważony w niemieckich mediach.

Pani premier  ciepło przywitała się z dziećmi, a te owinęły ją polskimi szalikami i w ten sposób cierpliwie i z uśmiechem pozowała do zdjęć. Młodzi Europejczycy w krótkiej scence pokazali, jak można przezwyciężyć nieporozumienia mimo różnic językowych. Nazwali siebie Odropejczykami, czyli tymi którzy mieszkają po obu stronach Odry. Zaśpiewali też razem kilka piosenek po polsku i niemiecku.

Obrazy newsów: zzzz5-img_1813_maly.jpg  Obrazy newsów: zzzz6-img_1785_maly.jpg

Dzieci z kędzierzyńskiej dziewiątki spędziły też dzień w szkole z niemieckimi koleżankami i kolegami. Mieli wspólne zajęcia sportowe i artystyczne. Ciekawość polskich uczestników przed spotkaniem była bardzo duża. Nie mniejsza niż obawa czy poradzą sobie z językiem w bezpośrednim kontakcie. Wcześniej kontaktowali się za pomocą listów i ulubionych elektronicznych  form. Dzieci jednak bardzo szybko nawiązały kontakt. W ciągu całego pobytu wszyscy doskonale się bawili i mimo krótkiego czasu, bardzo zżyli ze sobą.

Dzięki projektowi zdobyliśmy też nowe informacje o kraju sąsiada. Uczniowie mieli okazję po raz pierwszy na żywo zobaczyć partnerską szkołę i porównać ją ze swoją. Ważne dla wszystkich było jednak to, co ponad tematem. Wzajemne kontakty, łamanie barier językowych. Ponadto poznanie reguł kultury sąsiada. Współpraca, dążenie do wyznaczonego celu zbliża najbardziej i mam nadzieję, że uczniowie, biorący udział w projekcie, będą budowali pozytywny obraz stosunków polsko-niemieckich w przyszłości. Nasza wspólna rzeka płynąc z południa na północ zbiera z obu krajów niesamowite historie i zanosi je do morza, skąd płyną dalej w świat. Tak samo młodzi Europejczycy, Odropejczycy wnieśli do swoich środowisk własne małe, ale pozytywne doświadczenie o krainie zza rzeki.
Obrazy newsów: zzzz2-img_1518_maly.jpg Obrazy newsów: zzzz04-maly.jpgZ Malu Dreyer - premier Nadrenii Palatynatu

Więcej zdjęć w galerii strony biblioteki TUTAJ

Wybrane linki do artykułów o tej imprezie:

- na stronie Biura Województwa Opolskiego w Moguncji
- na stronie Samorządu Województwa Opolskiego