11,232,044 unikalne wizyty
Aktywna Tablica
Biblioteka PSP9
Biblioteka Poleca
Ochrona Danych Osobowych
LEPSZA SZKOŁA
E-NAUCZANIE
50 LAT PSP9
8 klasa
Doradztwo zawodowe
PSP9 - Wiarygodna Szkoła
Zajęcia SKS
Kurier kosmiczny
Amnesty International
Aktualnie online
» Gości online: 2

» Użytkowników online: 0

» Łącznie użytkowników: 83
» Najnowszy użytkownik: joannam
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
E-Dziennik
KORONAWIRUS
BIP
Obiady, stołówka szkolna
SAMORZĄD SZKOLNY
PSP9 na Facebook'u
YouTube PSP9
Ważne strony
KALBI
Przyjaciele Dziewiątki
Strefa ciszy
PARKRUN
Nadzór pedagogiczny
FSNiT
Realizowane programy
Kącik CZYTACZA
Szkółki Piłkarskie NIVEA
MusicBox3
Play
LEKKI TORNISTER
Obrazy newsów: tornisterswietlica20162.jpg
 
Obrazy newsów: tornisterswietlica20163.jpg
 
Szkolne tornistry nie powinny ważyć więcej niż 10 proc. masy ciała ucznia - zaleca państwowy inspektor sanitarny. Teoria jednak swoje, a praktyka swoje. Uczniowskie plecaki ważą nieraz dwa razy tyle, co powinny.
Komplet książek i ćwiczeń, zeszyty, piórnik, przybory do pisania. Do tego drugie śniadanie, napój, strój na wf, ręcznik i strój na basen. Tak wygląda uczniowska wyprawka. Najmłodsi pakują jeszcze ulubioną zabawkę.

Anna Armatys, rzeczniczka krakowskiego sanepidu, przyznaje: - Dzieci do szkoły noszą ciężary, które drastycznie przekraczają dopuszczalne normy.

A normy wagi dla szkolnych tornistrów to maksymalnie 10 proc. masy ciała dziecka. U młodzieży dopuszczalne normy wagi plecaków to 6 kg u chłopców i 4 kg u dziewczynek. O ich przestrzeganie zaapelował kilka dni temu główny inspektor sanitarny, przestrzegając, że nadmierna waga tornistra może przyczynić się do skrzywienia kręgosłupa.

Sanepid przypomina też, jak powinien wyglądać tornister ucznia: powinien mieć sztywną tylną ścianę, szerokie szelki, najlepiej spinane także z przodu, oraz lekką konstrukcję (zdarzają się takie, które nawet puste ważą 2 kg). Pakując go, cięższe rzeczy trzeba umieścić na dole, lżejsze na górze.

Badania krakowskiego sanepidu pokazały, że tornistry są za ciężkie na każdym etapie edukacji szkolnej, u uczniów w każdym wieku. - Waga tornistrów rośnie wraz ze wzrostem wagi ciała uczniów. Największe dysproporcje występują jednak u najmłodszych dzieci, których waga jest niewielka - tłumaczy Anna Armatys.

Apelują też o to lekarze. - Niemal codziennie trafiają do mnie dzieci z wadami postawy, które muszą korzystać z pomocy ortopedów. Garb, który zakłada im się na plecy, na pewno sprzyja przeciążeniu kręgosłupa i stawów - zauważa dr Mikołaj Spodaryk, pediatra. Dr Dariusz Kotulski, ortopeda, podkreśla: - Od 10. roku życia obserwujemy największy przyrost masy ciała, dziecko szybko rośnie. Kręgosłup jest narażony na zmiany. Noszenie ciężkich tornistrów jest nierozsądne. Problem powinniśmy rozwiązać tak jak na Zachodzie, gdzie dzieci książki zostawiają w szkole. To jest jedyne logiczne i mądre rozwiązanie - uważa dr Kotulski.
Cały tekst: http://www.edulandia.pl/edukacja/1,101865,10175981,Dzieci_przygniecione_ciezarem_tornistra__Nawet_7_kg_.html#ixzz3yg9GBqE1